Šviesiam fonui

Snoro indėlio sertifikatų ir obligacijų turėtojų teisių gynimas grupės ieškiniu

Kaip visuotiniai žinoma, nuo Snoro banko bankroto labiausiai nukentėjo dviejų grupių asmenys, t.y. Snoro banko indėlio sertifikatų turėtojai ir Snoro banko obligacijų turėtojai. Bankrutavus Snoro bankui, jų turėti vertybiniai popieriai nebebuvo išpirkti, o tiek indėlio sertifikatų, tiek obligacijų turėtojai tapo bankrutavusio banko SNORAS 4 eilės kreditoriais. Nesiimant aktyvių teisinių veiksmų, tikimybė, kad Snoro 4 eilės kreditoriai atgaus bent kažkokią dalį už Snoro indėlio sertifikatus ar obligacijas sumokėtų lėšų, yra itin minimali (pagal paskutinius Snoro bankroto administratoriaus duomenis, Snoro banke turto yra už nepilnus 4 mlrd. litų, o antroje kreditorių eilėje esančio VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ kreditorinis reikalavimas sudaro jau daugiau kaip 4 mlrd. litų, todėl paskesnės eilės kreditoriams greičiausiai neliks nieko).

Pakankamai aktualu ir tai, kad dauguma Snoro obligacijų ir indėlio sertifikatų įgijėjų iš tiesų manė, kad įsigyja Snoro indėlį, kuris buvo draustas indėlių draudimu. Žmones klaidino ir pasirašomų sutarčių nuostatos, skelbiančios, kad žmonės įsigyja VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ apdraustą finansinį produktą. Šios ir kitos aplinkybės leidžia teigti, kad platinant Snoro indėlio sertifikatus ir obligacijas buvo padaryta visa eilė šių produktų įgijėjų teisių pažeidimų. Apie tai jau esu rašęs (apie indėlio sertifikatų turėtojų teises ir gynimo būdus galite paskaityti čia, o apie obligacijų turėtojų teises ir gynimo būdus čia).

Vis dėlto, kiekvienas Snoro obligacijų ar indėlio sertifikatų turėtojas, ryždamas aktyviomis teisinėmis priemonėmis ginti savo pažeistas teises bei siekti atgauti savo prarastus pinigus, susiduria iš karto su keliomis problemomis. Visų pirma, tai bylinėjimasis yra pakankamai brangus procesas, todėl ypač tiems indėlio sertifikatų ar obligacijų turėtojams, kurių Snore prarasta suma nėra labai didelė (keli ar keliolika tūkstančių litų), bylinėjimosi proceso finansavimas taptų sunkiai pakeliamu ar iš viso net nebeapsimokėtų. Kita vertus, kreipusis į teismą, būtina žinoti, kad tiek bankas Snoras, tiek VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“, tikriausiai suvokdami, kad nukentėjusių indėlio sertifikatų ir obligacijų turėtojų argumentai yra pagrįsti ir teismas gali jų ieškinius tenkinti, bylas vesti paveda labai brangioms advokatų kontoroms, dėl ko bylos pralaimėjimo atveju gali iškilti labai aktualus bylinėjimosi išlaidų atlyginimo klausimas.

Siekiant išspręsti abi šias paminėtas problemas, savo klientų, nukentėjusių nuo Snoro banko bankroto, interesus ginu grupės ieškiniu. Ką grupės ieškinys reiškia? Tai nėra klasikinis grupės ieškinys, koks yra itin populiarus JAV, kadangi tokiam grupės ieškiniui dar nėra sukurtos tinkamos teisinės prielaidos (tačiau Lietuvoje jau kuris laikas bandoma tokį ieškinį įteisinti). Toks grupės ieškinys,. kuris yra naudojamas nukentėjusiųjų nuo Snoro bankroto teisių gynybai, procesiškai tiksliau būtų apibudinamas kaip fakultatyvus ieškovų bendrininkavimas. Esmė tokia, kad keli ar daugiau ieškovų susiburia į grupę ieškovų, kurių vardu yra teikiamas vienas ieškinys, o ne keli ieškiniai, dėl ko itin ženkliai sumažėja proceso finansavimo išlaidos (kreiptis į teismą dėl savo pažeistų teisių gynybos pasidaro gerokai pigiau), o, savo ruožtu, nepalankaus scenarijaus atveju, t.y. pralaimėjus tokią bylą, patirtos bylinėjimosi išlaidos yra padalinamos proporcingai visiems ieškovams, dėl ko jos kiekvienam ieškovui sumažėja nuo kelių iki keliolikos ar net keliasdešimties kartų. Taigi, minimas grupės ieškinys iš esmės leidžia nukentėjusiems nuo Snoro daug aktyviau ginti savo pažeistas teises kreipiantis į teismą.

Kodėl verta kreiptis dėl pažeistų teisių gynybos?:

Kaip jau buvo minėta, grupės ieškinys nukentėjusiems Snoro indėlio sertifikatų ir obligacijų turėtojams suteikia galimybes ženkliai pigiau bei prisiimant ženkliai mažesnę kitos šalies bylinėjimosi išlaidų atlyginimo riziką kreiptis į teismą, dėl ko nukentėjusiems nuo Snoro asmenims suteikiamos gerokai palankesnės galimybės ginti savo pažeistas teises, nei kreipiantis į teismą pavieniui.

Kita vertus, ieškovai, susibūrę į grupę, ginti savo pažeistų interesų gali pavesti gerokai profesionalesniam, teisininkui, nei įprastai galėtų kreipiantis pavieniui. Snoro indėlio sertifikatų ir obligacijų turėtojai, kurie kreipiasi teisinės pagalbos pas mane, gaus mano teisinį atstovavimą, t.y. vieno iš neprofesionaliųjų investuotojų teisinės apsaugos pradininkų Lietuvoje, kuris yra kol kas vienintelės susijusios temos teisinės mokslinės knygos „Viešoji prekyba akcijomis. Teisinio reglamentavimo ypatumai ir problemos“ autorius (plačiau čia), vieno iš labai nedaugelio teisininkų, turinčių sėkmingos patirties ginant nuo Snoro bankroto nukentėjusių investuotojų interesus, praktikos, taip pat teisininko, kuris dalyvavo visose didžiausiose bei sudėtingiausiose pastarojo meto bylose dėl investuotojų teisių pažeidimo (t.y. bylose dėl DnB banko platintų SASO obligacijų skolintomis lėšomis (plačiau čia arba čia), bylose dėl Snoro banko bankroto ir dėl Ūkio banko veiklos sustabdymo (plačiau čia arba čia), taip pat kitose bylose). Mano klientai taip pat gali pasirinkti vieną iš kelių jiems priimtiniausių apmokėjimo už teisines paslaugas planų.

Kaip prisijungti prie grupės ieškinio?:

Snoro banko indėlio sertifikatų ir obligacijų turėtojai, turintys šių vertybinių popierių, dėl savo pažeistų teisių gali kreiptis atsiųsdami atskenuotą savo indėlio sertifikato įsigijimo sutartį / sutartis arba obligacijų pasirašymo sutartį / sutartis  elektroniniu paštu info@vanhara.lt. Kiti dokumentai bus persiųsti. Kilus bet kokiems klausimams dėl prisijungimo prie nukentėjusiųjų grupės, skambinkite telefonu +37060410315, į visus Jūsų klausimus pasistengsime atsakyti.

Nei šis straipsnis, nei bet kuri atskira šio straipsnio dalis nėra ir negali būti laikoma ar traktuojama kaip teisinė konsultacija. Tinkama ir kvalifikuota teisinė konsultacija gali būti suteikiama tik tinkamai ir išsamiai įvertinus visas reikšmingas kiekvieno konkretaus atvejo faktines aplinkybes. Norėdami kreiptis dėl teisinės konsultacijos, susisiekite elektroniniu paštu info@vanhara.lt arba telefonu +37060419315.

0 atsakymai

Komentuoti

Dalyvaukite diskusijoje.
Laukiame Jūsų komentaro!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Galite pasinaudoti šiais HTML atributais: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>