Šviesiam fonui

Snoro obligacijos, jų turėtojų teisių gynybos priemonės ir būdai

Šiuo metu jau bankrutuojančiam bankui Snoras visą laikotarpį iki bankroto itin aktyviai platinus savo skolos vertybinius popierius – obligacijas, po banko Snoras bankroto jos liko neišpirktos, o į jas investavę asmenys prarado labai dideles pinigų sumas. Dėl šios priežasties į obligacijas investuotus pinigus praradę žmonės neretai kreipiasi su prašymu padėti atgauti į Snoro obligacijas investuotas lėšas. Norėdamas atsakyti į kai kuriuos Snoro obligacijų turėtojams kylančius klausimus, susijusius su galimybėmis atgauti į Snoro obligacijas investuotas lėšas, parengiau šį straipsnį.

Ypač pažymiu, kad šis straipsnis atspindi tik mano, kaip teisininko, nuomonę aprašytais klausimais ir kad nei šis straipsnis, nei bet kuri atskira šio straipsnio dalis neatspindi ir nebūtinai sutampa su oficialia Investuotojų asociacijos (kurios valdybos narys aš esu) nuomone ar pozicija. Nei šis straipsnis, nei bet kuri atskira šio straipsnio dalis jokiu būdu bei jokia apimtimi negali būti naudojama valstybės institucijose, teismuose, žiniasklaidoje, santykiuose su bet kokiais trečiaisiais asmenimis, kaip įrodanti ar pagrindžianti Investuotojų asociacijos poziciją ar nuomonę dėl visų ar bet kurio iš šiame straipsnyje įvardintų klausimų.

Ar nesikreipiant į teismą galima tikėtis atgauti į Snoro obligacijas investuotas lėšas?:

Nebent labai nedidelę dalį. Ką aš jau iš dalies aptariau savo publikacijoje apie Snoro indėlio sertifikatus (straipsnį galite rasti čia), VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“, o taip pat kitų valstybės institucijų nuostatą obligacijų turėtojų atžvilgiu yra banko Snoras 4 eilės kreditoriai. Šiuo metu viešai paskelbta banko Snoras bankroto administratoriaus ataskaita rodo, kad banke Snoras turto liko ne daugiau, nei būtina patenkinti 2 kreditorių eilėje esančio VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ reikalavimą, kas savaime reiškia, kad 4 eilės kreditoriams neliks nieko arba, geriausiu atveju, liks labai nedidelė suma. Taigi, nesikreipiant į teismą atgauti į Snoro obligacijas investuotus pinigus vilčių beveik nėra.

Kokia tikimybė laimėti bylą dėl į Snoro obligacijas investuotų pinigų atgavimo?

Įdomu, tačiau tikimybė yra net labai didelė. Mano vertinimu, tikimybė laimėti bylą dėl į Snoro obligacijas investuotų pinigų yra dar net didesnė, nei indėlio sertifikatų turėtojų atveju. Jei bylose dėl Snoro indėlio sertifikatų turėtojų esminę reikšmę turi subjektyvūs aspektai, kurie vertinami kiekvienu atveju atskirai, tai bylose dėl Snoro obligacijų visi subjektyvūs aspektai tampa iš esmės nebesvarbūs. Ieškiniai dėl Snoro obligacijų yra grindžiami objektyviais argumentais, kurie yra tapatūs kiekvieno ieškovo atveju, nepriklausomai nuo ieškovo išsilavinimo, darbinės patirties, kompetencijos finansų rinkose ar kitų aplinkybių. Šiokius tokius sunkumus reiškiant ieškinį dėl pinigų, sumokėtų už Snoro obligacijas, atgavimo, galėtų sukelti nebent ieškovo buvimo profesionaliuoju investuotojų faktas. Kita vertus, profesionaliųjų investuotojų Lietuvoje tėra vienetai ir menkai tikėtina, kad į Snoro obligacijas būtų investavę daugiau nei keli profesionalieji investuotojai.

Ar kitų Snoro obligacijų turėtojų laimėtos bylos padės atgauti į Snoro obligacijas investuotas lėšas?:

Ne. Kaip jau esu minėjęs savo straipsnyje dėl Snoro indėlio sertifikatų, tiek teismo sprendimai bylose dėl indėlio sertifikatų turėtojų, tiek teismo sprendimai bylose dėl Snoro obligacijų turėtojų, yra taikomi griežtai tik bylos šalims. Nesikreipusiems į teismą Snoro obligacijų turėtojams teismo sprendimai kitose bylose jokių teisių ar pareigų sukelti negali. Maža to, tos bylos, kuriose laimi tam tikri Snoro obligacijų turėtojai, realiai kenkia visų likusių Snoro obligacijų turėtojų interesams, kadangi kiekviena tokia laimėta byla didina VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ 2 eilės kreditorinį reikalavimą į banką Snoras (kadangi būtent VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ turės išmokėti bylą laimėjusiam asmeniui indėlio draudimo išmoką). Didėjant 2 kreditorių eilėje esančio kreditoriaus – VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ kreditoriniams reikalavimams, dar labiau mažėja 4 kreditorių eilėje esančių banko Snoras kreditorių viltys atgauti bent dalį lėšų.

Atsižvelgiant į šioje publikacijoje išdėstytus teiginius, rekomenduočiau kiekvienam Snoro obligacijų turėtojui individualiai apsvarstyti galimybes dėl kreipimosi dėl teisinės pagalbos suteikimo pas savo pasirinktus teisininkus, kurie turėtų kompetencijos, patirties bei galėtų padėti Jums tokiose bylose.

Nei šis straipsnis, nei bet kuri atskira šio straipsnio dalis nėra ir negali būti laikoma ar traktuojama kaip teisinė konsultacija. Tinkama ir kvalifikuota teisinė konsultacija gali būti suteikiama tik tinkamai ir išsamiai įvertinus visas reikšmingas kiekvieno konkretaus atvejo faktines aplinkybes. Norėdami kreiptis dėl teisinės konsultacijos, susisiekite elektroniniu paštu info@vanhara.lt arba telefonu +37060419315.

2 atsakymai
 1. BRONĖ
  BRONĖ says:

  aš 2011.03.25 įsigijau Snoro obligacijų už 40 tūkst.litų.Esu neįgali pencininkė,padėkit atgauti pinigus

 2. Dominykas Vanhara
  Dominykas Vanhara says:

  Laba diena,

  Šiuo metu Investuotojų asociacijos valdyba svarsto galimybes dėl kreipimosi į teismą dėl Snoro obligacijų turėtojų teisių gynimo. Jei domina ši galimybė, parašykite el. paštu info@investuotoju.lt, kad turite Snoro obligacijų ir norėtumėte ginti savo teises teisme. Jei susirinks Snoro obligacininkų grupė, svarstysime galimybę paduoti ieškinį ir dėl Snoro obligacijų.

Komentuoti

Dalyvaukite diskusijoje.
Laukiame Jūsų komentaro!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Galite pasinaudoti šiais HTML atributais: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>